piątek, 18 stycznia 2013

TEST = Fotelika Römer SafeFix 9-18kg

Jak już wcześniej pisałem w gąszczu foteli na półkach sklepowych  dokonanie trafnego wyboru jest trudne i wymaga sporo zachodu o czym można było przeczytać TUTAJ. Oczywiście dobieramy najlepszy = najbezpieczniejszy fotelik z możliwych do naszego auta.

My wybraliśmy fotel z systemem ISOFIX z oferty firmy Römer. SafeFix to fotelik posiadający najwyższe z możliwych not za bezpieczeństwo w testach ADAC'a co przekonało nas do słuszności wyboru. Niestety fotelik z ISOFIXem i bezpieczeństwem na 4 to wydatek często powyżej 1200zł ale warto bo takie foteliki z reguły są także wygodne dla dziecka, łatwe w utrzymaniu w czystości dla rodzica.

Po ponad miesięcznym użytkowaniu i przejechaniu około 2000km możemy stwierdzić, że był to dobry wybór. Możliwość "kładzenia" fotelika do spania jest bardzo przydatne. Materiał jest przyjemny w dotyku i na chwilę obecną nie mamy odczucia pocenia się w nim w czasie jazdy jednak trzeba poczekać do lata na 100% pewność. Codzienna eksploatacja jak wsadzanie i wysadzanie dziecka dziecka z fotelika nie jest problematyczne. Ściąganie pasków mogło by być ciut łatwiejsze jednak nie jest bardzo uciążliwe. Wymaga tylko małego przyzwyczajenia.

Wiem, że jest to krótki czas jednak już pokazujący główne zalety dla których warto wybrać ten model. Oczywiście jeżeli pasuje on do naszego samochodu co warto sprawdzić przed wydaniem konkretnej kwoty.

Isofix pozwala na dość łatwy i dokładny montaż fotela choć także wymaga czujności i sprawdzenia czy wszystko jest dobrze. Z porad warto fotelik na koniec dość mocno dopinać po kącie czyli dociągnąć na koniec raz w lewo raz w prawo. Upewni Nas to, że fotelik zatrzasnął się na ostatnią możliwą zapadkę. Dopiero po tym ustawiamy stopę na podłodze. Ustawić ją należy tak by fotel nie mógł ugiąć się w kierunku pionowym. Jeżeli jest taka potrzeba należy go nawet lekko unieść by stopa uniosła fotel ale pewnie stała na podłodze. Dopiero do tak przygotowanego fotelika możemy "zapakować" dziecko ponieważ to zagwarantuje nam jego bezpieczeństwo.

W czasie przewożenia dziecka należy też zwrócić uwagę na ubiór. Dotyczy to szczególności okresu zimowego. Gruba kurtka nie pozwala na właściwe dociągnie pasów bezpieczeństwa, co może mieć negatywne skutki przy wypadku. My dlatego staramy się ubierać Tymka na dłuższa drogę jak najlżej i przykrywamy go kocykiem, lub na rogatkach miasta rozbieramy go z grubszych ciuszków. Pozwala to na lepsze użycie pasów jak i zapewnia lepsza wentylację między fotelikiem, a dzieckiem. Jeżeli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach, chętnie odpowiem.


2 komentarze:

  1. Czy dobry wybór? Polecam zapoznać się z RWFami .. blog osiem gwiazdek lub tylem.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń